Święto Tết – Szczęśliwego Nowego Roku!

Szczęśliwego Nowego Roku! Skąd takie życzenia w połowie lutego? Dziś rozpoczyna się święto Tết znane bardziej jako Chiński Nowy Rok, najważniejsze święto kultywowane przez miliony Azjatów na całym świecie.

2021 rok zaczyna się według kalendarza wietnamskiego wieczorem w piątek 12 lutego, kiedy to zgodnie z kalendarzem księżycowym, aż do 31 stycznia 2022 roku będzie trwać Rok Bawołu, który symbolizuje nie tylko wytężoną, mozolną i ciężką pracę, ale i dobrobyt oraz hojność.  Kalendarz księżycowo-słoneczny nie jest regularny jak kalendarz gregoriański, więc każdego roku Nowy Rok wypada w inny dzień. Czasem daty w kalendarzu wietnamskim nie pokrywają się całkowicie z tymi w kalendarzu chińskim.

Święto Tết (Nowy Rok) obchodzone jest przez kilka dni, od ostatniego dnia starego roku do piątego dnia pierwszego księżycowego miesiąca. W tym okresie, ceny zakwaterowania rosną, a parki narodowe oraz muzea w kraju mogą być zamknięte. Można się także spodziewać zastoju na ulicach, gdzie rozgrywają się huczne i kolorowe parady. Nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z nadejściem wiosny w Wietnamie, dlatego czasem święto to także nazywa się Hội xuân, Świętem Wiosny. W okresie Nowego Roku tradycyjnie spożywa się Bánh chưng, czyli ciasto z ryżu kleistego, fasoli złocistej i wieprzowiny, które się gotuje zapakowane w liście bananowe. Święto Tết to także czas pielgrzymek oraz zebrań rodzinnych.

Czerwień i złoto — zgodnie z popularnym przesądem to właśnie te kolory można spotkać najczęściej podczas uroczystych obchodów Chińskiego Nowego Roku (które trwają w sumie 15 dni). Barwy te mają bowiem symbolizować szczęście, dostatek i wszelką pomyślność. Przed rozpoczęciem świętowania należy zgodnie z tradycją dokładnie wysprzątać dom, a najbliższych obdarować hojnie pieniędzmi (koniecznie w czerwonych kopertach) i odwiedzić rodzinę.

2021-02-11T12:11:56+01:00 12.02.2021|Aktualności|