Co nowego czeka na uczestniczki wrześniowego warsztatu “Fajny czas Mamy”?

Od września ponownie ruszają warsztaty dla mam z dziećmi w ramach projektu „Fajny czas Mamy”, których organizatorem jest spółka MARYWILSKA 44, właściciel Kompleksu Handlowego MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce. Pierwsze powakacyjne spotkanie zaplanowane zostało na 19 września br. i dotyczyć będzie prawidłowej pielęgnacji małych dzieci i wspieraniu ich rozwoju. Udział w warsztatach jest bezpłatny – wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa: fajnyczasmamy@marywilska44.com.

Ciało dziecka w okresie niemowlęcym jest bardzo wrażliwe i czułe na wszelkie „manipulacje”, które są na nim wykonywane. Podnoszenie i odkładanie maleństwa do łóżeczka, noszenie, przewijanie, ubieranie i rozbieranie, zmiany pozycji oraz karmienie – wszystkie te czynności wykonywane są wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Zostawiają one w maleńkim ciele „ślad sensoryczny”. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja małego dziecka, która nie tylko zaspokaja jego podstawowe potrzeby, ale też kształtuje jego umiejętności ruchowe, wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz budowanie relacji z rodzicem i otoczeniem. Właściwa pielęgnacja to także komfort, spokój i wygoda, zarówno dla maluchów, jak i rodziców.

Młodzi rodzice zazwyczaj nie zdają sobie sprawy jak ważne są ich gesty dla emocjonalnego, ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka. Biorąc pod uwagę, że rozwój jest sumą doświadczeń, jakie zdobywa dziecko, można spodziewać się, że im więcej pozytywnych, delikatnych bodźców przekażemy dziecku tym ono harmonijniej i właściwiej będzie się rozwijać.

W związku z tym w czwartek, 19 września br. na terenie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce odbędzie się bezpłatny warsztat dla rodziców pn. „Potrzeby malucha. O prawidłowej pielęgnacji niemowlaka i wspieraniu rozwoju”. Warsztat poprowadzi dr n. med. Elżbieta Binek – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od wielu lat specjalizująca się w fizjoterapii pediatrycznej. Jest certyfikowanym terapeutą metod: NDT Bobath dla dzieci, metody Vojty, PNF Basic, Kinesiology Taping oraz instruktorką masażu Shantala. Podczas warsztatu omówi i zaprezentuje, jak prawidłowo powinny być wykonywane podstawowe czynności opiekuńczo-pielęgnacyjne.

– Często, szczególnie w okresie noworodkowym oraz niemowlęcym rodzice są wystraszeni i obawiają się, że zrobią dziecku krzywdę. Ich ruchy są przez to zbyt sztywne, mało płynne i nieharmonijne. Małe dzieci żywo reagują na stan emocjonalny rodziców i niewprawne czynności pielęgnacyjne. Im bardziej rodzice będą zdenerwowani i niepewni, tym bardziej maluch będzie się bał, protestował i prężył. Dziecko będzie spięte, płaczliwe i niespokojne. Dlatego prawidłowa pielęgnacja noworodków i niemowląt powinna przebiegać pewnie i spokojnie, ruchy zaś powinny być plastyczne i płynne, aby ich odbiór przez dziecko był pozytywny – mówi dr n. med. Elżbieta Binek.

– Prawidłową opieką należy objąć dziecko jak najwcześniej, aby z jednej strony stworzyć mu właściwe warunki do rozwoju, z drugiej zaś zapobiegać pojawianiu się różnego rodzaju nieprawidłowości, związanych z asymetrią ułożeniową czy ruchową. Podczas wrześniowego warsztatu chcemy pokazać rodzicom, jak codzienne, rutynowe czynności pielęgnacyjne mogą pozytywnie wpływać na harmonijny rozwój maluchów. Na warsztat zapraszamy nie tylko osoby będące już rodzicami, ale też te które czekają na przyjście na świat swojego dziecka – mówi Monika Kamińska, koordynatorka projektu „Fajny czas Mamy” oraz specjalista ds. PR i komunikacji w spółce MARYWILSKA 44.

Należy również pamiętać, że pielęgnacja jest także najprostszą formą zabawy, pieszczoty i czasem, który rodzic powinien poświęcić tylko dziecku. I tak uczestniczy wrześniowego warsztatu dowiedzą się, jak odpowiednio stymulować dziecko i w co bawić się z niemowlakiem, aby wspierać jego rozwój. Mądra i pomysłowa zabaw dopasowana do wieku dziecka może być dla niego nie tylko ciekawą rozrywką, ale przede wszystkim świetnym sposobem nabywania różnych umiejętności i poznawania świata. Dla rodzica zaś fantastyczną sposobnością na zacieśnianie więzi z dzieckiem.

***

Idea projektu „Fajny czas Mamy” uzyskała aprobatę Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, który objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami projektu zostali Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz społeczna inicjatywa „Białołęka jest kobietą”. Współorganizatorem warsztatów jest Centrum Zabaw FIGLARIUM.

Udział w projekcie jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com.

Najbliższy warsztat pn. „Potrzeby malucha. O prawidłowej pielęgnacji niemowlaka i wspieraniu rozwoju” odbędzie się w czwartek, 19 września w godz. 10:30-12:30 w sali zabaw FIGLARIUM w Centrum Handlowym MARYWILKA 44. Jest to miejsce, które zapewni zarówno mamom, jak i dzieciom komfort fizyczny i przestrzeń do swobodnego poruszania się. W trakcie trwania spotkań dzieci będą miały możliwość bezpłatnego korzystania z sali zabaw.

Patronami medialnymi projektu „Fajny czas mamy” są portale: Parenting.pl, MiastoDzieci.pl, Rodzice.pl, wRoliMamy.pl, MamaKlub.pl oraz Białołęka – Platforma Sąsiedzka.

2019-09-12T15:24:34+02:00 12.09.2019|Aktualności|