Które modele bikini są najbardziej popularne? W dzień bikini sprawdzamy to u Pani Doroty w lokalu A116

W Światowy Dzień Bikini zapytaliśmy Panią Dorotę z butiku w lokalu A116 ( Elegancka bielizna u Doroty,) jakie modele bikini cieszą się największą popularnością w dalszej części artykułu przedstawimy Wam także jego krótką historię. Zapraszamy do lektury!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to wcale takie oczywiste, że będziemy je nosić! Co prawda, kobiety chętnie korzystały z kąpieli w wodzie, jednak ich stroje więcej zakrywały niż odkrywały. W XIX w. popularne stroje kąpielowe składały się z tunik i spodenek do kostek. W latach 20. XX w. pojawiły się pierwsze stroje opinające sylwetkę, a ich długość stopniowo się skracała. Przełom nastąpił w 1932 r. kiedy o dziwo mężczyzna – Jacques Heim zaprezentował dwuczęściowy kostium złożony ze stanika z falbankami oraz krótkich spodenek z wysokim stanem, jednak strój ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem kobiet. Na prawdziwą rewolucję trzeba było zaczekać do 1946 r., kiedy Louis Réard zaprezentował światu swoją wersję stroju kąpielowego. Jego wizja zniesmaczyła opinię publiczną.

Kto wymyślił bikini?

Strój wspomnianego wcześniej Jacques Heim nosił nazwę Atome, co nawiązywało do najmniejszej cząstki, z której składa się świat. Zresztą, reklamowany był jako „najmniejszy strój kąpielowy na świecie”. Jednak, zanim Heim zdążył przekonać i zareklamować swój kostium, ubiegł go Louis Réard. Projektant, choć z wykształcenia był inżynierem samochodowym, 5 lipca 1946 r. na paryskiej pływalni Molitor zaprezentował zgromadzonym fotoreporterom skąpy kostium kąpielowy – nazwa bikini pochodziła od atolu Bikini, gdzie właśnie testowano amerykańską broń jądrową. Nowy strój miał wzbudzić takie samo wrażenie, jak nowy rodzaj broni. Publiczność była w szoku.

Kostium Réarda składał się ze stanika oraz majtek złożonych z 2 trójkątów połączonych cienkim paseczkiem. Reklamowany jako mniejszy od najmniejszego na świecie, istotnie, odsłaniał prawie całą kobiecą sylwetkę (w tym pępek, którego nie było widać w kostiumie Heima). Bikini wywołało szok w świecie mody. Diane Vreeland określała go rewolucyjnym i wróżyła mu świetlaną przyszłość, tymczasem konserwatywne społeczeństwo było na tyle zszokowane nowym wynalazkiem, że bikini zostało zakazane na francuskim wybrzeżu, w Hiszpani, Włoszech, Portugalii, Australii, a także w niektórych stanach USA.

Kolejne dekady to masowa popularność bikini i pojawianie się jego kolejnych form, czemu sprzyjały nowe i wygodne elastyczne materiały służące do jego produkcji. W latach 80. bikini stało się najczęściej kupowanym strojem kąpielowym na świecie. Dziś jego pozycja wydaje się niezachwiana. Bikini już nie szokuje: rządzi na plażach, jest wygodne i niezwykle kobiece.

Jesteś zainteresowany wynajmem lokalu handlowego? Zapoznaj się z ofertą
2022-07-05T13:13:25+02:00 05.07.2022|Aktualności|