Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu

W obecnej sytuacji chcąc nie chcąc musimy spędzić z dziećmi czas w domu. Kiedy zwykle o tej porze roku całe życie toczy się na świeżym powietrzu, my mamy ograniczone pole do zabawy. Na szczęście zabawy dla dziecka w domu nie muszą być wcale nudne, czy monotonne. W dodatku zabawa z dzieckiem to realizacja jego podstawowej potrzeby. Przygotowaliśmy dla Was 6 pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem domu. Zaczynamy!

  1. Malowanie, kolorowanie, wycinanie

Malowanie, kolorowanie to coś, co dzieci uwielbiają. Szczególnie, jeśli pozwolimy im zaszaleć z farbami. Na podłodze rozłóż kilka kartek z dużego bloku albo arkusz szarego papieru, przyklej taśmą malarską do podłoża i daj dziecku tworzyć. Innym pomysłem jest ozdabianie kartonu – możecie stworzyć z niego np. domek dla zabawek. Aby uatrakcyjnić zabawę, możecie stworzyć własne pieczątki. Jak je zrobić? Tradycyjnie – z ziemniaka, możemy też wykorzystać kawałki gąbki.

Dziecko, które sprawnie posługuje się nożyczkami, może spróbuje stworzyć ze zgiętych kartek ozdobne wycinanki. To zawsze robi wrażenie – odcinamy małe kawałki papieru, a po rozłożeniu widzimy dzieło sztuki.

  1. Wspólne gotowanie

Zabawy dla dzieci w domu spokojnie mogą przenieść się do kuchni. Wspólne gotowanie może zamienić się w przygodę! Poeksperymentujcie trochę, stwórzcie ciasteczka własnego przepisu, albo sałatkę ze składników, które akurat macie dostępne w lodówce. Możecie przygotować razem też drugie śniadanie. Kolorowe kanapki, wesołe tosty – układanie uśmiechów z kawałków papryki lub włosów ze szczypiorku może być prawdziwą frajdą. Takie jedzenie smakuje o wiele lepiej.

  1. Zabawy z masą solną

Możecie wykorzystać gotową modelinę albo stworzyć ją samemu – robiąc popularną masę solną. To świetna zabawa, a do tego prosta i szybka. Woda, mąka i sól a potem, możecie lepić różne figurki, tworzyć ozdobne naszyjniki lub broszki. Dzieła można ozdobić farbą plakatową. Nie zapomnijcie ich wypiec.

  1. Granie w gry

Obecnie na rynku jest ich zatrzęsienie, wystarczy znaleźć ranking tych najlepszych, by wiedzieć od czego zacząć. Najlepsze są planszowe. Wciągają i rozwijają każde dziecko. Dla młodszych dzieci polecamy puzzle. Niektóre dzieci, ale też dorośli potrafią układać je godzinami!

  1. Ćwiczenie razem pamięci

Mając wolny czas dobrze byłoby popracować z dzieckiem nad jego pamięcią. Dobrym sposobem jest nauka piosenek, czy prostych, krótkich wierszyków, ale pamiętajcie nic na siłę, bo wtedy na pewno się nie uda. Jeśli ćwiczenie idzie opornie, zajmij dziecko grą na instrumentach. Gitara, małe pianinko, granie na garnkach drewnianą łyżką, nie tylko zabawi twoje dziecko, ale świetnie je rozwija.

  1. Domek z koców

Gwarantujemy, że zabawa w budowę fortecy, czy namiotu ze wszystkich koców, jakie znajdziecie w domu będzie trwać godzinami. Takie schronienie daje dziecku wrażenie prywatności i ucieczki od codziennej rutyny. Tam zwykle chowają swoje największe skarby.😉

2020-04-08T09:51:24+02:00 27.03.2020|Aktualności|