Czas świąt to uroczysty moment, do którego przygotowujemy się na wiele dni wcześniej, kupujemy wymarzone prezenty, ozdabiamy domy i gotujemy wspaniałe potrawy. Podobnie jest z ubiorem, warto tego dnia założyć coś wyjątkowego, uroczystego. Celebrowanie czasu spędzonego w rodzinnym gronie, w pachnącym choinką domu, przy stole nakrytym białym obrusem, wśród ozdób i światełek, wręcz wymaga od nas stosownej oprawy. Co na siebie włożyć, by nie popełnić faux pas i wyglądać elegancko?
Charakter i pora uroczystości już same narzucają styl ubioru ? szykowny, elegancki. Kolacja Wigilijna odbywa się wieczorem, więc stosujemy się tu do zasad dress code?u po godzinie 18. Oznacza to ubiór elegancki, w stonowanych kolorach. Jeśli mamy wątpliwości, jak się ubrać, zawsze stawiajmy na klasyczną elegancję. Mała czarna to zawsze bezpieczny i trafiony wybór. Kolory zarezerwowane dla zimowych świąt to również czerwień, głęboka zieleń, biel, złoto i srebro. Tkaniny powinny być miękkie, najlepiej postawić na aksamity i welury. Ważne, aby sukienka miała rękaw i najlepiej do łokcia, długość do kolan, a dekolt maksymalnie 5 cm poniżej obojczyka.
Co zamiast sukienki?
Przy wigilijnym stole świetnie egzamin zda elegancka, koronkowa bluzka w komplecie z ołówkową spódnicą. Bardzo szykowna będzie również spódnica szyta z tzw. koła. Jeżeli lepiej czujemy się w spodniach, to także śmiało możemy założyć elegancką bluzkę i spodnie, np. modne culotty, czy spodnie z szerokimi nogawkami do połowy łydki, które wyglądają jak spódnica. Panie często także wybierają spodnie typu plazzo, które mają szerokie i bardzo długie nogawki oraz wysoki stan. Pamiętajmy jednak, że do takich spodni zakładamy buty z wysokimi obcasami.
Biżuteria
Warto wybrać elegancką biżuterię, najlepszą jaką mamy. Proponujemy np. kolczyki z perłą lub szlachetnymi kamieniami, które ładnie zabłyszczą w uchu. Możemy również założyć kolię, naszyjnik, czy bransoletę. Przy tej okazji możemy pozwolić sobie na jest założenie biżuterii w komplecie. Pamiętajmy jednak o zasadzie, że zakładamy nie więcej niż 2 elementy kompletu np. z kolczyków z naszyjnikiem, czy bransoletki z wisiorkiem.
Dodatki
Poza najważniejszym dodatkiem jaki stanowi biżuteria, stylizację podkreślić możemy innymi dodatkami. Sięgnąć można po apaszkę o intensywnym wzorze, pasek z połyskiem, czy kamieniami Swarovskiego lub ćwiekami, do tego mała torebka typu pudełko czy cekinowa kopertówka. Mogą być one też w charakterystycznym dla Świąt Bożego Narodzenia kolorze czerwonym, stonowaną kreację świetnie ożywią również dodatki w kolorze żywego różu, fuksji.
Elegancki mężczyzna
Mężczyzna powinien być ubrany w garnitur, koszulę z długim rękawem i krawat. Garnitur powinien być czarny, granatowy lub ciemnografitowy. W konserwatywnym podejściu do zasad i elegancji pamiętać należy, że marynarkę zdjąć można dopiero po kolacji i to na wspólny sygnał męskiej części gości. Podwinięte rękawy? Czemu nie, ale najwyżej do łokcia.
Kiedy przy rodzinnym stole obowiązuje więcej luzu, przynajmniej na wejście można zaszaleć i zaprezentować się świątecznym w sweterku z reniferem lub bałwankiem, a już na pewno należy przymierzyć takie cudo, jeśli znajdziemy je pod choinką. Jeśli panowie zdecydowali się na mocne, świąteczne wejście, dobrze byłoby jednak, by pod zabawnym sweterkiem była elegancka koszula i krawat, w których można zasiąść do uroczystej kolacji.
Jak ubrać dzieci?
Wykorzystajmy Święta, aby uczyć dzieci, że strojem wystawiamy sobie świadectwo i okazujemy innym szacunek. Starajmy się, aby stroje były modne i wygodne, ale też adekwatne do sytuacji. Dzieci czekają na ten czas, strój podkreśla wyjątkowość chwili. Poza tym nie ma bardziej uroczego widoku, niż mały mężczyzna w garniturze, a każda mała dam zachwycona będzie możliwością założenia pięknej sukienki i okraszenia jej odpowiednimi dodatkami, jak mieszcząca wszystkie skarby torebka, czy piękne ozdoby do włosów,
Na obiad już luźniej
W Boże Narodzenie zazwyczaj spotykamy się w porze obiadowej, więc tu już nie obowiązuje wieczorny dress code. Nadal jednak powinniśmy wyglądać niezmiennie elegancko. Weźmy pod uwagę także, że godzina 13-14 to nie jest pora na kolie z brylantami. Mężczyzna nie musi być w krawacie, ale nadal obowiązuje go koszula z długim rękawem i eleganckie spodnie. Mogą to być spodnie materiałowe typu chinos. Dopuszczalne są jeansy w kolorze indygo, bez przetarć i dziur, pod warunkiem, że założymy do nich buty klasyczne typu derby lub oxford.