Światowy Dzień Wegetarian 11 stycznia

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian! Co ciekawe jednym z pierwszych znanych zwolenników takiej diety był Leonardo da Vinci. 😉 Wegetarianizm nie tylko jest dietą eliminującą mięso z codziennego jadłospisu lecz często także stylem życia w zgodzie z filozofią związaną z szacunkiem do przyrody i działaniem na rzecz obrony praw zwierząt czy wspieraniem organizacji ekologicznych.

Wegetarianizm to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. Naukowcy twierdzą m.in. że przejście na wegetarianizm pomaga skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów oraz przyspiesza metabolizm dzięki redukcji tłuszczu otaczającego mięśnie.

Ograniczanie jedzenia mięsa dla klimatu

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu.
W ujęciu globalnym około 40 proc. gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa, wylesiania i innych zmian w użytkowaniu gruntów. Mięso – zwłaszcza wołowina – napędza zmiany klimatyczne na dwa sposoby: po pierwsze, produkcja mięsa jest wyjątkowo obciążająca dla klimatu ze względu na emisję metanu przez zwierzęta (silnego gazu cieplarnianego). Po drugie, aby zapewnić nowe pastwiska i uprawy paszy dla zwierząt, wycina się lasy.

Kuchnia wegetariańska ma do zaoferowania całe mnóstwo przepysznych produktów i dań. Jest smaczna, kolorowa i sycąca. Czasy, gdy znalezienie w sklepie pasty sojowej graniczyło z cudem, minęły – dziś bez problemu znajdziemy zarówno roślinne produkty, jak i restauracje serwujące mniej lub bardziej wymyślne potrawy bezmięsne.

Do świętowania dzisiejszego dnia dołączyć może się każdy – np. poprzez rezygnację z potraw mięsnych. Miłego i smacznego świętowania.

2023-01-11T13:31:19+01:00 11.01.2023|Aktualności|